info@bloglaps.com

Eren Can

BlogLaps | Teknoloji, Sinema, WordPress, HD Duvar Kağıtları

30 Ocak 2017 Pazartesi

Drone kaydı nasıl yapılır? Drone kaydı zorunlu mu?

Yazar:   on Pinterest

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge ile drone kayıt zorunluluğu geldi.
İnsansız Hava Aracı ve Drone aracınızın azami kalkış ağırlığı 0.5 kg ile 25 kg arasında ise bu sisteme kayıt olmanız zorunluluktur. Kullanıcı ve İHA kaydı yapılmadan uçuş yapıldığının tespit edilmesi halinde idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

Kayıt Sistemine Girme ve Hesap Oluşturma

Arkadaşlar önce Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan http://iha.shgm.gov.tr/index.html adresine girin.
drone-kayit-2
İstenilen bilgileri doldurarak Kayıt Ol” butonununu tıklayın. Vermiş olduğunuz e-posta adresinize bir onaylama e-postası gönderilir. Buradan gelen maili e-postanızdan açıp belirtilen linke tıklayıp sisteme tekrardan giriş yapacaksınız.
Girişinizi yaptıkdan sonra sol menüde yer alan "İnsansız Hava Araçlarım" sekmesine tıklayın. Aşağıdaki sayfa açılmış olacak. Burada bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde girin. Eksik, yanlış ya da çoklu bilgiler girilmesi halinde kaydınız reddedilebilir.
drone-kayit-3

Drone Bilgilerinizi Ekleme

Kişisel bilgilerinizi sisteme girdikten sonra ve sistem tarafından onaylanmasının ardından sıra insansız hava aracına ait bilgilerin kaydına geliyor. Drone sahipleri gerekli bilgileri ve sertifikayı, araca ait üç fotoğrafla birlikte sisteme yüklüyor.
drone-kayit-4-son

Drone Plaka Alma

Burada uzman kullanıcıyı onayladıktan sonra kullanıcıya cihazı için bir plaka tahsis ediyor. Örnek plaka: TR-İHA03400001 ( TR : Türkiye , İHA0 :  Kategorisi , 34 : İli , 00001 Plaka kodu. )

Drone Satma/hurdaya Çıkarma

Aracınızı satmak veya hurdaya çıkartmak istediğinizde forma satacağınız kişinin TC kimlik numarasını yazın. Alıcının onaylaması ardından hava aracı , alıcı hesabına geçer.

Drone Kayıt Yaptırma Kimlere Zorunlu?

Cihaz ticari amaçla kullanılacaksa kayıt yaptırmak zorunludur. Eğer cihazınızı hobi olarak kullanacaksanız ve ağırlığı 4 kilogramın altındaysa, kayıt yaptırmanız gerekmiyor.

Hiç yorum yok:
Yazı yorum

Hey, we've just launched a new custom color Blogger template. You'll like it - https://t.co/quGl87I2PZ
Haber Bültenimize Katılın